5 گام مؤثر برای رسیدن به سبک زندگی مناسب برای حفظ سلامت قلب

5 گام مؤثر برای رسیدن به سبک زندگی مناسب برای حفظ سلامت قلب

امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی افراد، آمار بیماری‌هایی مانند نارسایی قلبی و تصلب شرایین به ‌شدت رو به افزایش است.

فشار کاری بالا همراه با استرس، رژیم غذایی نادرست، ورزش نکردن و نداشتن استراحت و آرامش کافی ازجمله عواملی هستند که می‌توانند سلامت قلب شما را به خطر بیندازند.

اگر به سلامت قلب خود اهمیت می‌دهید و تصمیم دارید سبک زندگی‌تان را اصلاح کنید، می‌توانید با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی در این زمینه به دست آورید، ما شما را گام‌به‌گام تا رسیدن به سبک زندگی درست برای داشتن قلبی سالم همراهی خواهیم کرد.

گام اول: تحرک داشته باشید

سعی کنید روزانه حداقل 10 دقیقه پیاده‌روی تند انجام دهید یا اینکه بدوید به‌گونه‌ای که ضربان قلب خود را احساس کنید، این یعنی قلب شما به ‌سرعت در حال تپیدن است و نتیجه آن تقویت ماهیچه‌های قلب شما خواهد بود.

البته افراد پیر و میانسال حتماً باید تحت نظر پزشک و با احتیاط بیشتری این کار را انجام دهند.

گام دوم: سیگار نکشید

یکی از خطرناک‌ترین کارهایی که سلامت قلب را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد، کشیدن سیگار است. سیگار با آسیب رساندن به پوشش عروق خون‌رسانی‌کننده به قلب و مغز و سایر اعضای بدن، باعث اختلال در امر خون‌رسانی شده و این عروق را مستعد تشکیل پلاک خواهد کرد که نتیجۀ آن گرفتگی عروق یا تصلب شرایین است.

استعمال سیگار همچنین باعث افزایش چسبندگی پلاکت‌ها و تشکیل لختۀ خون می‌شود و درصورتی‌که این لختۀ خون باعث انسداد سرخرگ‌ها شود نتیجه آن بروز سکته قلبی یا مغزی خواهد بود.

اختلال در سطح کلسترول خون، افزایش فشارخون، کاهش محتوای اکسیژن خون نیز  از جمله عوارض دیگر کشیدن سیگار هستند که در سلامتی قلب نقش بسزایی دارند.

گام سوم: رژیم غذایی سالم داشته باشید

اگر به فکر سلامتی قلبتان هستید، میوه‌ها، سبزیجات، لبنیات کم‌چرب و غلات سالم را جایگزین غذاهای چرب و فست‌فودها کنید. یک رژیم غذایی سالم با کنترل سطح کلسترول خون مانع تشکیل رسوبات در عروق خونی شده و درنتیجه از بروز اختلال در سیستم گردش خون جلوگیری می‌کند.

همان‌طور که می‌دانید یکی از اساسی‌ترین اصول تغذیه سالم این است که روزانه به میزان کافی آب بنوشید، این کار به حفظ حجم طبیعی خون کمک کرده و درنتیجه در عملکرد درست گردش خون که اثر مستقیم بر سلامت قلب دارد، مؤثر است.

گام چهارم: کفش مناسب بپوشید

بسیاری از ما در طول روز بارها دست‌هایمان را می‌شوییم ولی متأسفانه آن‌گونه که باید به نظافت و زیبایی پاهایمان اهمیت نمی‌دهیم، بهتر است پس از بازگشت از محل کار حتی اگر دوش نمی‌گیرید پاهایتان را بشویید. شستشوی پاها باعث بهبود عملکرد خون‌رسانی به اعضای بدن ازجمله قلب شما می‌شود، بنابراین سلامتی قلب شما درگرو سلامتی پاهایتان است.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در حفظ سلامتی پاها مؤثر است، پوشیدن کفش مناسب است، کفش نامناسب با فشار آوردن به پا و انگشتان پا باعث کاهش جریان خون و درنتیجه ایجاد اختلال در جریان طبیعی خون می‌شود، پوشیدن کفش نامناسب علاوه بر اینکه باعث آسیب دیدن پاها و ستون فقراتتان می‌شود، ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری به قلب شما برساند.

گام پنجم: استرس نداشته باشید

با افزایش استرس سطح هورمون‌هایی مانند آدرنالین و کورتیزول در خون افزایش پیدا می‌کند، استرس زیاد همین‌طور می‌تواند سطوح کلسترول و فشارخون را بالا برده و در نتیجه سلامت قلب شما را در معرض خطر قرار دهد، اگر می‌خواهید قلب سالمی داشته باشید باید کمتر در معرض کارها و شرایط پراسترس قرار گرفته و هر روز به میزان کافی بخوابید و استراحت کنید تا بدن شما توانایی مقابله با عوامل استرس‌زا را داشته باشد.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.