درمان بیماران مبتلا به بیماری تنگی عروق کرونر

درمان تنگی عروق کرونر شامل چند بخش می باشد:

بخش اول:شامل تغییرات در سبک زندگی فرد مبتلا و دوری از مسایلی است که می تواند منجر به تنگی عروق کرونر شود.مانند کم کردن وزن ، افزایش فعالیت روزانه(ورزش منظم) ، ترک سیگار ، اصلاح رژیم غذایی و غیره.

بخش دوم: شامل درمان دارویی است.افرادی که مبتلا به بیماری اثبات شده عروق کرونر هستند و یا افرادی که بر اساس فاکتورهای مساهد کننده در ریسک بالای ابتلا به بیماری عروق کرونر هستند . علاوه بر رعایت موارد ذکر شده در بالا نیازمند درمان دارویی و کنترل دقیق تر ریز فاکتورها مانند قند خون ،چربی خون ، فشار خون و غیره می باشند. که بنا به صلاحدید پزشک معالج داروهای لازم تجویز می شود.

بخش سوم:شامل انجام مداخلات داخل عروق (آنژیوپلاستی) می باشد. افراد مبتلا به تنگی عروق کرونر بر اساس شدت تنگی ، تعداد عروق درگیر و محل این تنگیها در عروق کرونر از جهت درمان آنژیوپلاستی بیماری مورد بررسی قرار می گیرند. در حال حاضر با پیشرفتهای بسیار خوبی که در زمینه وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای این امر رخ داده است، برای اکثر بیماران درمان آنژیوپلاستی امکان پذیر است که این عمل توسط فلوشیپ های فوق تخصصی آنژیوپلاستی امکان پذیر است که این عمل توسط فلوشیپ فوق تخصصی آنژیوپلاستی و در بیمارستانهای دارای تجهیزات لازم انجام می شود.

بخش چهارم:

انجام عمل جراحی قلب باز این کار توسط همکاران محترم جراح قلب انجام می شود ، و در آن با کمک شریان داخل سینه ای و وریدهایی که از اندام تحتانی بیمار گرفته می شود تنگی ها ByPass مي شود.

در انتها باید ذکر کرد تمام این روشهای درمانی قادر به درمان اصل بیماری که در حقیقت آترواسکروز (تصلب شرایین) نمی باشد و در حقیقت انجام آنژیوپلاستی و جراحی قلب باز عارضه این بیماری را از بین می برد. لذا اقداماتی مانند تغییر در سبک زندگی و بعضی از درمانهای طبی می توانند روند بیماری را تغییر یا سرعت آن را کاهش دهند. پس در تمام بیماران در تمام طول عمر توصیه اکید می شود.

با احترام

مهدی حسن آبادی

 

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.