همه چیز درباره باتری قلب

همه چیز درباره باتری قلب

در برخی از بیماری‌های قلبی با اضافه کردن دستگاه‌ها و ایمپلنت‌های کوچکی، اقدام به کنترل بیماری می‌شود. این دستگاه‌ها با اهداف مشخصی ساخته می‌شوند و برای بیماری‌های خاص در شرایط ویژه استفاده می‌شوند. انواع باتری و دستگاه‌هایی که برای قلب تجویز می‌شوند به دو دسته تقسیم می‌شوند:

برای کنترل ضربان

  • Implantable cardioverter defibrillator که معمولا با نام ICD شناخته می‌شود، یک دستگاه باتری است که زیر پوست قرار می‌گیرد و ضربان قلب را کنترل می کند.
  • Pacemaker همچنین به عنوان ضربان‌ساز مصنوعی شناخته می‌شود، وسیله‌ای کوچک است که به ضربان قلب در یک ریتم منظم کمک می‌کند.

برای کمک و تنظیم جریان

  • Left Ventricular Assist Device که با نام LVAD نیز شناخته می‌شود، این دستگاه برای تنظیم جریان خون و کمک به بطن چپ به قلب کمک خواهد کرد.

ICD و روش کار

این دستگاه، به همراه باتری کار می‌کند و دربافت قلب قرار می‌گیرد. عملکرد این دستگاه به این صورت است که می‌تواند در صورت کاهش ضربان، آن را کنترل کند و منجر به افزایش ضربان قلب و کنترل ریتم آن شود. همچنین قابلیت ایجاد شوک‌های الکتریکی را در مواقع ضروری دارد. از این دستگاه در موارد زیر استفاده می‌شود؛

  • بیماران قلبی مبتلا به تاکیکاردی بطن
  • تنظیم ریتم ضربان قلب
  • جلوگیری از مرگ ناگهانی قلب

Pacemaker و روش کار

این دستگاه یک ضربان‌ساز موقت است. اکثر بیماران پس از حمله‌های قلبی دچار افت ضربان قلب می‌شوند. همچنین ممکن است بیماران دچار ناهماهنگی در ضربان قلب شوند، این دستگاه با تنظیم ضربان قلب می‌تواند به تنظیم و هماهنگی ضربان قلب کمک کند.

ضربان‌ساز یک دستگاه کوچک است که در بافت قلب قرار داده می‌شود و به همراه باتری کار می‌کند. این دستگاه از طریق سیم‌هایی که به بافت قلب متصل می‌شود، ضربان هماهنگ و منظم می‌سازد. یک ضربان ساز می‌تواند به داشتن ریتم منظم در بیماران قلبی‌ای که ضربان قلب آن‌ها به کندی صورت می‌گیرد کمک کند.

LVAD و روش کار

بطن چپ یکی از چهار حفره قلب است و بزرگترین حفره قلب محسوب می‌شود، که خون اشباع‌شده از اکسیژن را به داخل آئورت پمپ می‌کند. خون از طریق سیاهرگ‌های ریوی به دهلیز چپ می‌رسد و از طریق دریچه میترال وارد بطن چپ می‌شود. LVAD یک دستگاه مکانیکی است که به وسیله باتری کار می‌کند و به جریان پمپ شدن خون در قلب کمک می‌کند.

از این دستگاه بیشتر پیش از انجام عمل پیوند قلب یا نارسایی‌های دریچه های قلب که منجر به کاهش پمپاژ خون می‌شود استفاده می‌کنند.

در حال حاضر LVAD یکی از پرکاربردترین ایمپلنت‌ها در قلب‌هایی است که با مشکل نارسایی دریچه‌ها روبرو هستند. به وسیله این دستگاه، می‌توان زمان کافی برای افرادی که از نارسایی قلب رنج می‌برند خریداری شود. حتی استفاده از این دستگاه در دراز مدت می‌تواند عمل پیوند قلب را به تعویق اندازد.

روند کار نوع معمول LVAD به این صورت است که با قرار دادن یک لوله خون از طریق بطن چپ به یک پمپ می‌فرستد و به این وسیله خون به آئورت پمپ می‌شود.  این دستگاه به وسیله باتری و سیستم کنترل پمپ کار می‌کند.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.