در سنین مختلف چه ضربان قلبی مناسب است؟ (قسمت اول)

در سنین مختلف چه ضربان قلبی مناسب است؟ (قسمت اول)

در سنین مختلف افراد  دارای ضربان قلبی متفاوتی هستند. مثلا در کودکان به دلیل سن کم و قد و وزن­ کمتر ضربان قلب­شان تندتر است.

اما ورزشکاران نیز به دلیل بالا بودن فعالیت جسمی  که دارند، ضربان قلبی کمتری دارند. ورزشکاران زمانی که در معرض فعالیت شدید بدنی قرار می­گیرند نیز حتی ضربان قلب­شان بسیار شدید و تند نمی ­شود.

اما افرادی که ورزشکار نیستند و فعالیت بدنی کمتری دارد، در اثر فعالیت بدنی محدود نیز دچار ضربان قلبی شدید می­ شوند.

ضربان قلب اگر بسیار بالا باشد و نرمال نباشد، بیان­گر مشکلات جسمی خواهد بود که باید پیگیری شود و جدی گرفته شود.

اهمیت کنترل ضربان قلب به اندازه­ای است که دستگاه ­های فشار سنج نیز، مجهز به کنترل ضربان قلب شده ­اند.

ضربان قلب علاوه­ بر اینکه به تحرک داشتن و عدم تحرک افراد بستگی دارد، به ویژگی­ های روحی افراد نیز بستگی خواهد داشت.

بنابراین لازم است، SVT  یا همان سیستم الکترونیکی قلب را به درستی بررسی کرد. پرولاپس، تنگی نفس، گرفتگی عروق، گشادی دریچه­ های قلب، باردیکاری (کند کار کردن قلب) و دیگر مشکلات جسمی همه باعث آن خواهد شد که ضربان قلبی نرمالی نداشته باشیم.

اما بهترین و طبیعی ­ترین ضربان قلب در شرایط و سن مختلف شامل موارد زیر است:

(فراموش نکنید که ارقام و موارد ذکر شده زیر احتمالی است و ممکن است در افراد براساس هر شرایطی تغییر کند، بنابراین این موارد همیشه یکسان نیست.)

  • بهترین ضربان قلب برای اطفال و کودکانی که در گروه سنی زیر 5 سال هستند، بین 80 تا 110 است.
  • بهترین ضربان قلبی برای کودکان در سنین 5 تا زیر 15 سال، 65 تا 95 در دقیقه است.
  • بهترین و نرمال­ ترین ضربان قلب برای گروه سنی بزرگسال، یعنی سنین20 تا 25 سال حدود 50 تا 110 در هر دقیقه می ­باشد، ضمنا ضربان قلب را بر اساس دقیقه می­ سنجد.
  • بهترین ضربان قلب برای گروه سنی 35 تا زیر 50 سال 60 تا 100 خواهد بود. اما این ضربان تعریف شده در حالت بسیار نرمال و خوب است.

اگر لازم است که مرتب ضربان قلبتان را بررسی کنید و شرایط جسمی خود را کنترل کنید، کافی است که به وسیله مچ دست خود، ضربان قلب خود را اندازه­گیری کنید. در قسمت داخلی مچ، انگشت خود را بین دو استخوان آرام قرار دهید. سعی کنید انگشت را درست روی تاندون دست  و یا روی شریان رادیال قرار دهید. سریعا انگشت را برندارید. حدود 5 تا 10 دقیقه انگشت خود را روی مچ دست نگه دارید تا از تعداد ضربان قلب­تان اطمینان حاصل کنید.

این عددی که بعد از 10 دقیقه به دست می ­آورید، بیانگر بسیاری از ویژگی­ های جسمی شماست و بسیاری از مشکلات احتمالی شما را در آن لحظه نشان خواهد داد.

ضربان شدید قلبی اگر با برخی بیمارهای قلبی و یا فشار خون در این افراد همراه شود ممکن است باعث ایست قلبی و سکته­ های شدید شود بنابراین کنترل ضربان قلب و پایین نگه داشتن آن در این افراد یکی از مهم­ترین مواردی است که باید کنترل شود. در حالت ­هایی که ورزش­ های یوگا و یا فرایند مدیتیشن و ریلکسیشن را انجام می­ دهید، ممکن است ضربان قلب شما به کمترین و آرام­ترین سطح خودش نزول پیدا کند، که این بسیار طبیعی است.

بیشترین و بالاترین میزان ضربان قلب در افراد حدود 120 به بالا است که بالاتر از این تعداد، ممکن است خطرات شدیدی را در پی داشته باشد که باید کنترل شود و علت آن تشخیص داده شود.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.