در سنین مختلف چه ضربانضربان قلبی مناسب است؟ (قسمت دوم)

در سنین مختلف چه ضربان قلبی مناسب است؟ (قسمت دوم)

در گروه‌های سنی بالاتر که شامل افراد مسن خواهد بود، حساسیت کنترل ضربان قلب حساس ­تر خواهد بود. یعنی باید به صورت روزانه و مداوم فشار خون و ضربان قلب افرادی که در گروه سنی 50 به بالا هستند را کنترل کرد. این گروه سنی معمولا دارای ضربان قلبی بین 80 تا 120 هسند. البته ممکن است افرادی در این گروه سنی ورزشکار باشند و یا دارای فعالیت جسمی بیشتری باشند، که در این صورت دارای ضربان قلبی بهتر و کمتری هستند.

افرادی که در این گروه سنی هستند و سیگار نمی‌کشند، فعالیت جسمی مناسب دارند و سابقۀ بیماری‌های قلبی و عروقی و فشار زیاد خون ندارند، ضربان قلب کمتر و مرتب‌تری خواهند داشت.

برای مثال در افرادی که در گروه سنی 50 سال هستند، در ایده‌آل ­ترین شرایط، ممکن است به تعداد ضربان 60 تا 90 هم برسد و این یک ضربان قلبی طلایی و عالی  برای این گروه سنی است.

در مورد افرادی که در گروه سنی بالای  50  سال به سر می­ برند، یعنی افرادی که در گروه سنی 55 تا 75 هستند، تا حدودی شرایط فرق خواهد کرد.

برای این افراد به دلیل شرایط سنی و روحی حساسی که دارند و همچنین بیماری­ های احتمالی که در این سنین بروز خواهد کرد، کنترل ضربان قلب دارای حساسیت بیشتری است.

کنترل میزان فشار خون نیز در این گروه سنی نسبت به گروه سنی­ های دیگر از حساسیت بیشتری برخوردار است.

در شرایطی ممکن است افراد دچار دچار ضربان قلبی بالا و حتی شدیدی شوند. اما اگر این ضربان قلبی زودگذر باشد و مداوم نباشد، خطرناک نخواهد بود.

این قوانین و اصول مطرح شده در سنجش میزان ضربان قلب طبیعی، یک قانون کلی است که برای افراد با شرایط روحی و جسمی معمولی است، طراحی شده است اما تعداد ضربان قلب، بر اساس ویژگی­ های جسمی، تحرک داشتن و نداشتن افراد، قد و وزن و دیگر متغیرهای تاثیرگذار تغییر خواهد کرد.

همان­طوری که ضربان قلب شدید خطرناک است و اصلا خوب نیست، داشتن ضربان قلبی بسیار کند، مثلا زیر 40 در دقیقه طبیعی نیست و بیانگر مشکلات جسمی خواهد بود که باید پیگیری شود و جدی گرفته شود.

در مورد افرادی که ورزشکار هستند و کلا در معرض تحرک جسمی شدید هستند، کند بودن ضربان قلب بسیار طبیعی است.

اما اگر افراد ورزشکار و یا کودک نباشند و ضربان قلب­شان کند باشد، اخطاری است که باید جدی گرفته شود و علت آن را باید جست­جو کرد.

ضربان قلبی از مهم­ ترین علائم حیاتی در هر هر فردی به شمار می­ رود.

بررسی کلی ضربان قلب زنان نسبت به مردان

ضربان قلب در خانم ­های باردار در زمان بارداری نسبت به زمان­ های دیگر تاحدودی بالا می­ رود و فرق خواهد کرد. در حالت عادی و در زمانی که خانم ­های باردار در شرایط آرامش و  عدم تحرک هستند، ضربان قلب­شان به صورت طبیعی به 75 تا 95 هم خواهد رسید.

این ضربان قلب بالا بسیار طبیعی است. اما در حالت عادی خانم ­ها باید دارای ضربان قلبی 60 تا 90 باشند. تعداد ضربان در خانم ­ها نسبت به آقایان در شرایط عادی بیشتر است.

البته همه این افزایش ضربان به کم بودن تحرک در خانم ­ها و بالا بودن وزن آن‌ها بستگی خواهد داشت. در مورد خانم ­هایی که ورزشکار هستند و تحرک بالایی دارند، میزان ضربان قلب می ­تواند نسبت به آقایان بسیار کمتر نیز بشود.

زمانی ضربان قلب بالا  یک تهدید محسوب می­ شود، که بدون هیچ­گونه تحرک جسمی و یا اضطراب و فشار عصبی، بالا رفته باشد. بنابراین بررسی آن از مهم­ ترین مواردی است که پزشکان در معاینات خود، آن را کنترل می­ کنند.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.