چگونه ضربان قلب خود را درست اندازه بگیریم؟

چگونه ضربان قلب خود را درست اندازه بگیریم؟

میزان عادی ضربان قلب در زمان استراحت برای افراد بزرگسال بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است. این عدد ممکن است برای هر شخص متفاوت باشد. معمولا کودکان در مقایسه با بزرگسالان ضربان قلب بالاتری دارند.

معمولا ضربان پایین‌ قلب در زمان استراحت نشان دهندۀ عملکرد بهتر قلب و همچنین سلامت بیشتر سیستم قلبی عروقی است. برای مثال، ورزشکاری که آمادگی بدنی خوبی دارد ممکن است در زمان استراحت دارای تپش قلب عادی نزدیک به 40 ضربان در دقیقه باشد.

برای اندازه گیری ضربان قلب، کافی است نبض خود را چک کنید. برای بررسی ضربان قلب به صورت دستی می‌توان از دو روش زیر استفاده کرد:

بررسی نبض شریانی (با استفاده از مچ دست):

برای چک کردن نبض مچ، دو انگشت را بین استخوان و تاندون یعنی روی سرخرگ قرار دهید. انگشتانتان را به آرامی فشار دهید تا جریان عبور خون از زیر آنها احساس شود.

بررسی نبض کاروتید (با استفاده از گردن):

برای این منظور ابتدا انگشت اشاره‌ و انگشت سومتان را روی گردن و بر قسمت نای قرار دهید.

در هر دو روش هنگامی که نبض را احساس کردید، تعداد ضربان‌ها را تا 15 ثانیه بشمارید. عدد به دست آمده را ضرب در 4 کنید تا تعداد ضربان‌ها در یک دقیقه به دست آید.

بهتر است برای افزایش دقت تست این دو پروسه را چندین بار تکرار کنید. برای ارزیابی دقیق‌تر هم حتما موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

  • اگر به تازگی ورزش کرده یا اتفاق پر استرسی را پشت سر گذاشته‌اید، بعد از یک یا دو ساعت اقدام به اندازه‌گیری ضربان قلب نمایید. ضربان قلب بعد از فعالیت‌های شدید، در سطوح بالایی قرار می‌گیرد.
  • اگر کافئین مصرف کرده‌اید توصیه می‌کنیم یک ساعت منتظر مانده و سپس اقدام به ارزیابی فعالیت قلب کنید. مصرف کافئین سبب تپش قلب شده و ضربان آن را افزایش می‌دهد.
  • اگر برای مدتی طولانی در حالت نشسته یا ایستاده بوده‌اید هم ضربان قلب را نسنجید. این امر هم روی نحوه فعالیت قلب اثرگذار است.

برای محاسبه تقریبی حداکثر تعداد ضربان قلب می‌توان از فرمول زیر استفاده کرد:

حداکثر تعداد ضربان قلب تخمینی=سن شما-220

برای مثال حداکثر ضربان قلب یک فرد 40 ساله، 180 ضربه در دقیقه است.

به خاطر داشته باشید عوامل بسیار زیادی روی میزان ضربان قلب تاثیرگذار است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • میزان فعالیت
  • میزان آمادگی جسمانی
  • دمای هوا
  • وضعیت قرار گرفتن بدن (برای مثال ایستاده بودن فرد یا دراز کشیدن او)
  • عواطف و احساسات
  • حجم بدن
  • استفاده از داروهای مختلف

اگر چه بسته به شرایط مختلف می‌توان سطوح متفاوتی از ضربان قلب را به عنوان ضربان نرمال در نظر گرفت، اما میزان بسیار بالا یا پایین آن نشان از وجود یک مشکل پنهان در بدن فرد دارد.

اگر در زمان استراحت ضربان قلب شما بالای 100 ضربه در دقیقه است (تپش قلب) یا اگر ورزشکار حرفه‌ای نیستید و ضربان قلب‌تان هنگام استراحت کمتر از 60 ضربه در دقیقه است (کند تپشی)، حتما با یک پزشک متخصص مشورت نمایید؛ خصوصا اگر نشانه‌های دیگری مثل از هوش رفتن، گیجی یا تنگی نفس هم دارید.

 

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.