وراثت در بروز حملات قلبی

وراثت در بروز حملات قلبی

چرا تمام افراد با سن بالای 35 سال با سابقه فامیلی بیماری‌های قلبی عروقی باید معاینه قلبی بشوند؟

آیا می‌دانید اگر در بستگان درجه یک شما افرادی با سابقه سکته قلبی و بیماری‌های قلب وجود دارند شما نیز در معرض خطر جدی سکته قلبی قرار دارید؟

اگر پدر شما سابقه سکته قلبی داشته باشد، شما 3 برابر بیش از دیگران در معرض خطر سکته قلبی قرار دارید و اگر مادر شما قبل از 65 سالگی دچار سکته شده، میزان خطر سکته قلبی در شما به 9 برابر بیش از دیگران افزایش می‌یابد.

سابقه سکته و بیماری‌های قلبی در پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، پدر و مادر، خواهر و برادر و دیگر بستگان درجه یک شما همگی به نوعی تهدیدی برای شما محسوب می‌شوند که در معرض خطر بیماری‌‌های قلبی قرار دارید.

همچنین در نظر داشته باشید که آقایان بیش از خانم‌ها در معرض خطر سکته قلبی قرار دارند.

آقایان به نسبت خانم‌ها حدود 10 سال زودتر به بیماری‌های قلب و عروق دچار می‌شوند زیرا بدن خانم‌ها تا قبل از یائسگی نسبت به عواملی که سلامت قلب را تهدید می‌کنند مقاوم است، و این مقاومت به دلیل ترشح هورمون‌های زنانه است که از قلب در برابر این خطرات محافظت می‌کند و به تدریج و با آغاز یائسگی و کاهش ترشح این نوع هورمون‌ها از مقاومت بدن خانم‌ها در برابر عوامل خطرآفرین قلب کاسته می‌شود و خانم‌ها نیز رفته رفته در معرض خطر حملات قلبی قرار می‌گیرند.

امروزه یکی از علل مهم مرگ و میر در جهان بیماری‌های قلبی و سکته قلبی است و این علت در کشورهای جهان سوم و به خصوص ایران  به دلیل سبک زندگی و بالا بودن فشارهای روحی و روانی ناشی از مشکلاتی که مردم در زندگی روزانه خود با آن مواجه هستند سالیانه قربانیان زیادی می‌گیرد؛ به طوری‌که در ایران بعد از تصادفات بیشترین آمار مرگ و میر مربوط به بیماری‌های قلب و سکته قلبی است.

اگر در گذشته شاهد بیماری‌های قلب و سکته قلبی در افراد مسن و میانسال به دلیل کهولت سن و عدم تحرک و فعالیت‌های ورزشی بودیم امروزه شاهد بروز سکته و بیماری‌های قلبی در جوان‌هایی هستیم که بسیاری از آنها کمتر از 40 سال سن دارند و در بسیاری از موارد مهم‌ترین عامل بروز این بیماری در جوان‌ها وراثت و ژن می‌باشد.

هر چند وراثت در بروز سکته و حملات قلبی تاثیرگذار است اما وراثت تنها عامل خطرساز حملات قلبی نیست، با این حال یکی از دلایل مهم بروز این بیماری به شمار می‌رود.

توجه :

توجه داشته باشید که جنس مذکر، چاقی، فشار خون بالا، میزان بالا بودن کلسترول بد خون و پایین بودن کلسترول خوب خون، دیابت، استرس و فشارهای روحی و روانی، استفاده از رژیم‌های غذایی فست‌فودی و چرب، نداشتن تحرک و فعالیت‌های بدنی و کشیدن سیگار و مصرف مشروبات الکلی در کنار عامل وراثت از عوامل تهدیدکننده بیماری‌های قلبی و عروقی به شمار می‌‌روند و این ها همگی به دلیل نوع زندگی ماشینی هست که افراد در زندگی شهری با آن مواجه هستند.

اگر سن شما بالای 35 سال است و سابقه بیماری‌‌های قلبی در بستگان درجه یک شما وجود دارد، لازم است که حتما به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید و مورد معاینه و آزمایش‌های تخصصی قلب قرار گیرید تا از خطر بروز حملات قلبی در امان بمانید.

همچنین اگر در کنار عامل وراثت دارای یکی از علائمی که در بالا اشاره شد هستید، باید این توصیه را جدی بگیرید و عادت‌های غذایی نامناسب را کنار بگذارید و مصرف میوه و سبزیجات را به سبد غذایی خود اضافه کنید و نمک را از سبد غذایی خود حذف کنید.

سیگار و مشروبات الکلی را کنار بگذارید و فراموش نکنید ورزش و انجام فعالیت‌های بدنی تا حد زیادی از بین برنده بسیاری از عوامل خطرساز حملات قلبی نظیر چاقی، فشار خون بالا و چربی خون بالاست و باعث کاهش استرس و افزایش شادابی و سلامتی می‌شود.

با انجام ورزش و فعالیت‌های بدنی مناسب رفته رفته از رسوباتی که به دلیل کلسترول بد خون و غذاهای چرب در عروق کرونر قلب شکل گرفته، کاسته می‌شود.

با کاهش رسوبات در عروق کرونر قلب، قطر عروق افزایش می‌یابد و میزان گردش خون در این عروق و رگهای قلبی افزایش می‌یابد؛ در نتیجه پمپاژ قلب نیز افزایش می‌یابد.

با افزایش پمپاژ قلب و خونرسانی مناسب به عروق، عضلات قلب نیز به مرور قوی‌تر می‌شوند و هم‌چنین  ضربان‌های قلب منظم می‌شود و تعداد ضربان‌های قلب در زمان‌های استراحت کاهش می‌یابد.

در نظر داشته باشید که با اصلاح روش‌های غلط زندگی و عادت‌های بد غذایی و تنها 20 دقیقه ورزش کردن در روز به طور مستمر و منظم و تنفس هوای پاک می‌توانید چربی‌های بدن و کلسترول بد خون را تا حد زیادی کاهش دهید و سلامت قلب خود را تضمین کنید و از خطرات سکته قلبی و بیماری‌های قلب و عروق در امان بمانید؛ زیرا آمار مرگ و میر در میان ورزشکاران و افرادی که به ورزش و فعالیت‌های ورزشی اهمیت می‌دهند 25 درصد کمتر از افرادی است که ورزش نمی‌کنند.

فراموش نکنید که اگر بالای ۳۵ سال سن دارید و این بیماری در افراد وابسته به شما سابقه‌ داشته است،‌ حتما باید توسط یک متخصص قلب معاینه شوید تا با معاینه در زمان مناسب و پیشگیری از عوامل خطرآفرین بیماری‌های قلبی، شما پایان دهنده زنجیره وراثت بیماری‌های قلبی هم برای خودتان و هم برای نسل‌های بعد از خودتان باشید.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.