تنگی نفس و ارتباط آن با بیماری های قلبی

تعریف تنگی نفس:

تنگی نفس یا دشواری در تنفس یکی از علایم رایج در بیماران قلبی است. تنگی نفس هم می تواند در حالت استراحت مشا قلبی داشته باشد و هم در حالت فعالیت برای تحمل مناسب فعالیت لازم است سیستم های مختلف بدن در کنار یکدیگر عملکرد مناسب داشته باشند.این سیستمها شامل سیستم قلب و عروق ، ریه ، سیستم گردش خون و سیستم عضلانی اسکلتی بدن می باشد. نقص در هر یک از این موارد ذکر شده می تواند با تنگی نفس در زمان فعالیت یا منجر به کاهش تحمل فعالیت بیمار شود.

بیماریهای قلبی عمده که می توانند همراه با دشواری در تنفس باشند:

یک :بیماری عروق کرونر یا تنگی رگهای قلب: مشخصه اصلی آن همراهی با فعالیت بوده ممکن است همراه با درد زمان فعالیت باشد.

دو :نارسایی قلبی: که علل مختلفی دارد ولی علامت اصلی آن تنگی نفس به خصوص در زمان فعالیت است که بسته به شدت نارسایی قلب شدت تنگی نفس نیز متفاوت است. از مشخصات دیگر تنگی نفس ناشی از نارسایی قلبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تشدید دشواری در تنفس در حالت دراز کش و طاق باز

تنگی های تنفسی حمله ای شبانه که معمولا باعث بیدار شدن بیمار از خواب و احساس خستگی شده و حدود ده تا پانزده دقیقه طول می کشد تا بر طرف شود. بیمار را مجبور می کند از بستر بلند شده و به حالت نشسته یا ایستاده درآید.

سه :بیماریهای دریچه قلب: تنگی های تنفسی یکی از علایم شایع در بیماریهای دریچه ای قلب است مانند تنگی دریچه میترال ، تنگی دریچه آؤرت ، نارسایی دریچه میترال و غیره

چهار:بیماریهای پریکارد : پریکارد در حقیقت به پرده های اجاطه کننده قلب اطلاق می شود. تجمع مایع در این فضا (بین عضله قلب و پرده پریکارد) و پریکاردیت فشارنده از بیماریهای مهم این قسمت از قلب می باشد که ایجاد کننده تنگی نفس است.

پنج : توده های قلبی: این مورد جزو نادر ترین عمل ایجاد کننده تنگی نفس با منشاء قلبی است.

تشخیص های افتراقی:

افتراق دادن تنگی نفس قلبی از سایر علل ایجاد کننده تنگی های تنفسی مانند بیماریهای ریوی ، بیماری های خونی و بیماریهای عضلانی اسکلتی است.

برای این منظور اخذ شرح حال کامل ، معاینه فیزیکی و استفاده از تست ها و ابزار آلات تشخیصی مانند نوار قلب ، عکس رادیولوژی از قفسه سینه ، اکو کاردیوگرافی رنگی و تست ورزش.

با احترام

دکتر مهدی حسن آبادی

 

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.