همه چیز درباره دندان درد و ارتباط با آن با سکته قلبی

همه چیز درباره دندان درد و ارتباط با آن با سکته قلبی

در مطالعاتی که انجام شده درد‌های دندانی اولین رتبه را در بین افراد بزرگسال به خود اختصاص داده‌اند. پس از درد‌های دندانی بروز مشکلات قلبی و عروقی (cardiovascular disease) دومین رتبه را به خود اختصاص داده‌اند. مطالعات بسیاری برای بررسی این دو موضوع و همچین یافتن ارتباطی بین آن‌ها انجام شده است. همواره در مورد رعایت بهداشت دهان و دندان و ارتباط آن با مشکلات قلبی و عروقی مطالبی گفته شده است. وجود عفونت‌ در دهان و انتقال آن از طریق جریان خون به قلب می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در قلب شود. اما طبق مطالعات انجام شده ارتباط مستقیمی بین درد دندان و بروز سکته قلبی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

دندان درد و سکته قلبی

قبل از پاسخ به این پرسش که چه ارتباطی بین دندان درد و سکته قلبی وجود دارد، به بررسی علت‌های بروز درد دندان می‌پردازیم. درد دندان به دلیل ایجاد پوسیدگی و انتقال آن به عصب دندان ایجاد می‌شود. این درد می‌تواند به بخش‌هایی از فک و صورت نیز منتقل شده و مشکلات عدیده‌ای را برای فرد به وجود بیاورد. برخی مواقع افراد با درد دندان در قسمت چپ فک پایین به دندان پزشک مراجعه می‌کنند. تجربه نشان داده است که حتی اگر شما بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید، حداقل یک دندان پوسیده در دهان خود دارید. حال اگر این دندان پوسیده در قسمت چپ فک پایین باشد و شما مشکل قلبی داشته باشید، پزشک متوجه مشکل قلبی شما نخواهد شد. او دندان پوسیده را درمان کرده و غافل از این موضوع است که فرد در معرض سکته قلبی قرار دارد.

علائم بروز سکته قلبی

سکته قلبی به دلیل ایجاد لخته خون در رگ‌ها و انتقال آن به عضلات قلب روی می‌دهد. برای نجات فردی که در معرض سکته قلبی قرار گرفته مدت زمان محدودی در اختیار کادر پزشکی است. اگر لخته‌های ایجاد شده در شریان‌ها به موقع از بین نروند، موجب ایجاد اختلال در عضلات قلب شده و در نهایت بخشی از عضله قلب را از بین می‌برند. از علائم بروز سکته قلبی ایجاد درد در بخش‌هایی از بدن است.

سلول‌های قلب با اعصاب و رگ‌های صورت، دست، معده و فک تحتانی ارتباط دارد. بنابراین اگر مشکلی برای قلب پیش بیاید این مناطق نیز درد را احساس می‌کنند و درد به آن‌ها منتقل می‌شود. بنابراین از علائم سکته قلبی می‌توان به درد در قفسه سینه، فک و دندان و درد در بین دو کتف اشاره کرد که برخی مواقع با درد دندان اشتباه گرفته شده و افراد با مشکل قلبی به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنند.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که اگر فردی به دلیل سبک زندگی، نحوه تغذیه، و عدم وجود فعالیت‌های ورزشی لازم با درد در بخش‌هایی از قفسه سینه، صورت، دست، و فک تحتانی مواجه شد، به پزشک مراجعه کرده و آن را جدی بگیرد.

البته ناگفته نماند که دندان پزشکان با تجربه توانایی تشخیص صحیح را داشته و حتی در صورتی که فرد با مشکل درد دندان در قسمت چپ فک پایینی به آن‌ها مراجعه کند و مشکل قلبی نیز داشته باشد، آن‌ها مشکل قلبی را تشخیص داده و راهنمایی‌های لازم را انجام می‌دهند.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.