سیگار و قلیان چه تأثیری روی سلامت قلب می گذارند؟

سیگار و قلیان چه تأثیری روی سلامت قلب می‌گذارند؟

نحوۀ استفاده از تنباکو چندان اهمیتی در تاثیر مخرب آن بر روی بدن و به خصوص قلب ندارد. تنباکو برای سلامتی بسیار خطرناک است. هیچ گونه مادۀ مفیدی در محصولات مختلف تنباکو همانند سیگار و قلیان وجود ندارد. استون، قیر، نیکوتین، کربن دی‌اکسید چند نمونه از موادی هستند که در سیگار و قلیان وجود دارند و یا در حین استفاده از آن‌ها به وجود می‌آیند.

موادی که با مصرف دخانیات به درون شش‌ها ‌فرستاده می‌شود تنها بر روی آن‌ها تاثیر نمی‌گذارند بلکه بر روی تمام بدن، به خصوص قلب، تاثیر بسیار بدی خواهد داشت.

مصرف طولانی‌مدت سیگار و قلیان مشکلات جدی را در بدن انسان به وجود می‌آورند. البته برخی از این تاثیرات نیز کوتاه‌مدت بوده و در طی زمانی بسیار کوتاه منجر به ایجاد مشکلات عدیده‌ای برای قلب خواهند شد. در ادامه به برخی از علائم ناشی از مصرف سیگار و قلیان و تاثیر آن‌ها بر روی عملکرد قلب می‌پردازیم.

برخی از افراد بر این باورند که قلیان نسبت به سیگار مضرات کمتری دارد و همین باور اشتباه باعث شده که در سال‌های اخیر مصرف قلیان نسبت به سیگار رو به افزایش باشد. مطالعات انجام‌شده در این زمینه نشان می‌دهد که قلیان کشیدن پتانسیل ایجاد آسیب بیشتری را در بدن انسان، نسبت به سیگار، دارا است.

سیگار و قلیان موجب بروز بیماری‌های قلبی و عروقی و یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در جهان به شمار می‌آیند. مصرف قلیان از سالیان دراز وجود داشته و مورد مطالعه قرار گرفته است. به دلیل ساختاری که قلیان دارد، دود حاصل از سوختن تنباکو با حجم بیشتری وارد ریه‌های فرد مصرف‌کننده می‌شود.

این ساختار باعث می‌ شود که علاوه بر ورود دود حاصل از سوختن تنباکو، دود حاصل از سوختن زغال، که برای گرم کردن تنباکو استفاده می‌شود، نیز وارد ریه‌های فرد مصرف‌کننده شود.

سیگار و قلیان و گرفتگی عروق

مصرف سیگار و قلیان باعث افزایش گرفتگی عروق و ابتلا به سکتۀ قلبی می‌شود. با مصرف سیگار و قلیان ضربان قلب در یک لحظه افزایش پیدا کرده و در 10 دقیقۀ اول به اندازه30 درصد افزایش پیدا می‌کند. کربن منو اکسید موجود در تنباکو توانایی حمل اکسیژن، توسط خون را به شدت کاهش می‌دهد.

دود سیگار و قلیان باعث بروز آترواسکلروز (Atherosclerosis)، بیماری‌های شریانی (Peripheral artery disease) می‌شود. مواد موجود در دخانیات باعث باریک شدن شریان‌های خونی شده و احتمال مسدود شدن آن‌ها را بیشتر می‌کند و همین امر موجب بروز سکته‌های قلبی می‌شود.

بر طبق مطالعات انجام شده، افراد زیر 40 سال با احتمال 5 برابر بیشتر نسبت به دیگر افراد در خطر ابتلا به حمله قلبی قرار دارند. قرار گرفتن در معرض دود حاصل از مصرف سیگار و قلیان باعث افزایش استرس اکسیداتیو (oxidative stress) در بدن شده و با تاثیری که بر روی فرایند تقسیم سلولی در عضلات قلبی می‌گذارد، شکل قلب را تغییر می‌دهد.

دود سیگار و قلیان باعث افزایش سطح کلسترول در خون شده و نسبت لیپو پروتئین با چگالی بالا (High-density lipoprotein) را به لیپو پروتئین با چگالی پایین (Low-density lipoprotein) کاهش می‌دهد. کاهش این نسبت تاثیر نامطلوبی را بر روی قلب خواهد گذاشت.

 

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.